Architectuur

Provincie Utrecht wil met een eigen warmtebedrijf de aanleg van warmtenetten versnellen

De provincie Utrecht wil 19,3 miljoen euro steken in warmtebedrijf Uwarmte, dat gemeenten helpt bij collectieve warmtenetten. Doel: 15.000 aansluitingen tot 2035.

Gemeenten in de provincie Utrecht krijgen mogelijk hulp bij het opzetten en exploiteren van collectieve warmtenetten. De provincie wil samen met andere partijen een publiek warmtebedrijf oprichten onder de naam Uwarmte. Voor ontwerpers, ontwikkelaars en installateurs die in de regio werken, kan dat de keuze voor de warmtevoorziening van nieuwe en bestaande gebouwen veranderen.

Wat de provincie van plan is

Het provinciebestuur vraagt Provinciale Staten om 19,3 miljoen euro te investeren in de ontwikkeling van warmtenetten. De provincie wil zelf een belang van 20 procent nemen in Uwarmte. Als andere aandeelhouders staan Nationale Deelneming Warmte, ondergebracht bij staatsbedrijf Energie Beheer Nederland, en NetVerder, een onderdeel van netbeheerder Stedin, op het lijstje.

Het doel is om tot 2035 vijftienduizend adressen op collectieve warmtenetten aan te sluiten. Op de lange termijn ziet de provincie ruimte voor ongeveer 110.000 adressen. Of dat haalbaar is, hangt volgens Utrecht mede af van het geld dat het Rijk beschikbaar stelt voor warmtenetten.

Waarom dit nu speelt

De provincie wil dat uiterlijk in 2050 alle gebouwen zonder aardgas worden verwarmd. In plaats van gasketels of elektrische warmtepompen, die het al volle stroomnet extra belasten, moeten panden dan warmte krijgen uit bijvoorbeeld geothermie of restwarmte van de industrie. Een collectief net vraagt om een partij die de aanleg en exploitatie organiseert; dat is de rol die Uwarmte voor gemeenten moet gaan vervullen.

Wat betekent dit voor u

Werkt u aan projecten in de provincie Utrecht, dan is het verstandig om bij gemeenten na te vragen of een locatie in aanmerking komt voor een warmtenet. Dat bepaalt mede de installatietechnische keuzes, de benodigde ruimte voor een afleverset en de afstemming met de netbeheerder. Omdat de uitrol afhangt van besluitvorming in Provinciale Staten en van rijksgeld, is de planning nog niet zeker. Leg daarom in ontwerp en contract vast wat er gebeurt als een aansluiting later komt dan verwacht, en wie dan verantwoordelijk is voor een tijdelijke oplossing. Twijfelt u of uw beroepsaansprakelijkheid zulke ontwerpkeuzes afdekt, laat het dan checken bij uw adviseur.

Bron: Architectenweb

Geschreven door de redactie van Bouwtweets. Een fout gezien of nieuws voor ons? Laat het weten.