Wie renoveert voor woningcorporaties, wint de meeste capaciteit niet op de steiger maar in de voorbereiding. Dat is de rode draad in een rondgang langs bouwbedrijven en TNO. Met een enorme renovatieopgave, weinig vakmensen en krappe corporatiebudgetten wordt de manier van organiseren de beslissende factor.
Waar de tijd nu weglekt
Volgens de geïnterviewde renovatiebedrijven gaat er veel capaciteit verloren doordat elk project opnieuw wordt voorbereid, ingekocht en ingeregeld. Wie steeds met andere partijen werkt, moet de optimalisatie tijdens het project zelf zoeken. Bedrijven als Van Wijnen en ERA Contour sturen daarom op vaste teams van onderaannemers en co-makers, zoals installateurs die capaciteit voor hen reserveren, en op een werkvoorraad waarin projecten op elkaar aansluiten. Een meerjarig contract alleen is daarbij niet genoeg; het gaat om een continue stroom werk.
Industrialiseren, maar niet alleen met prefab
TNO kijkt breder dan prefab elementen. Ook vaste werkprocessen, configureerbare renovatiepakketten per woningtype, betere uitwisseling van gegevens en een voorspelbare werkstroom tellen mee. Lenferink Vastgoedonderhoud gebruikt eigen vastgoeddata voor een renovatieconfigurator, waarmee scenario’s en ramingen sneller zijn door te rekenen. Niet iedereen is even overtuigd: sommige bedrijven zien prefab vooral in de nieuwbouw en wijzen erop dat een prefab paneel bij schade duurder kan zijn om te vervangen dan een losse tegel.
Bewoners als planningsfactor
Bij renoveren in bewoonde staat blijkt de sociale kant doorslaggevend. Eén woning waar de deur niet opengaat, kan een hele galerijflat stilleggen. ERA Contour zet daarom eigen medewerkers in die bewoners vooraf bezoeken en knelpunten in kaart brengen.
Wat betekent dit voor u
Werkt u als aannemer of installateur voor corporaties, dan loont het om vaste partners en een gespreide werkvoorraad na te streven, en om bewonersbegeleiding als onderdeel van de planning te zien. Werken met vaste co-makers en standaardpakketten verschuift ook afspraken over wie verantwoordelijk is voor schade aan woning of inboedel tijdens werk in bewoonde staat. Leg dat vooraf goed vast in contracten. Twijfelt u of uw CAR- of aansprakelijkheidsdekking dit afdekt? Laurus doet gratis een verzekeringscheck: laurusverzekeringen.nl/verzekeringscheck
Bron: Aannemervak




